RFID to systemy zdalnej identyfikacji radiowej. Działają dzięki miniaturowm układom elektronicznym nazywanym tagami RFID, które są wyposażone we własną pamięć oraz antenę. Zastosowania tej technologii ogranicza jedynie wyobraźnia...
Logistyka to proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta albo firmy. Działania logistyczne obejmują m.in. obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, gospodarowanie odpadami, transport i składowanie.
Uproszczoną definicję logistyki przedstawia reguła "7R" (ang.) w Polsce przetłumaczona jako7W:
Logistyka jest wciąż zmieniającym się obszarem, z powodu tej dynamiki jest jednym z tych zastosowań, w których użycie RFID daje tak spektakularne efekty i będzie wciąż wzrastać. Wytwarzane produkty są śledzone już od punktu produkcji, poprzez całą drogę do punktu dystrybucji lub sprzedawcy.RFID jest wykorzystywane w logistyce do śledzenia, rejestrowania i weryfikacji.
Wyobraźmy sobie firmę produkującą meble.
Już na etapie produkcji znakowane są wszystkie elementy (półprodukty), które używane są do produkcji różnych modeli mebli. Oznakowanie umożliwia ich dokładną lokalizację w magazynie, daje wiedzę o ilości danego elementu – te informacje umożliwiają lepsze planowanie produkcji, umożliwiają bardziej efektywne domawianie materiałów potrzebnych do produkcji elementów, z drugiej strony pozwalają na bardziej efektywną i znacznie szybszą wysyłkę zamówień, ze zredukowaną liczbą błędów.
Kompletujący zamówienie dokładnie wie gdzie znajdują się elementy potrzebne do złożenia danego modelu, natychmiastowy odczyt tagów potwierdza, że wszystkie składniki danego modelu mebla są na miejscu – gotowe do wysyłki.
Gotowe zamówienie zostaje przetransportowane na ciężarówkę i otrzymuje status wyszło, w drodze, zamawiający dostaje maila z informacją i listą przewozową. Może śledzić drogę produktów do miejsca przeznaczenia i zna dokładną datę przybycia.
Gdy zamówienie pojawia się czytnik bez konieczność odpakowywania poszczególnych elementów odczytuje wszystkie wchodzące tagi i porównuje to co się pojawiło z listą, na bieżąco wychwytując wszelkie błędy, braki. Automatycznie następuje przyjęcie towarów na stan. Dalsza droga jest podobna jak w każdym innym sklepie. Po zakupie i opuszczeniu sklepu przez towar następuje automatyczne zejście ze stanu. Można włączyć alerty o zmniejszającym się stanie i konieczności domówienia. Inwentaryzacja jest szybka i dokładna.
RFID udowodniło że jest bardzo korzystnym składnikiem w przemyśle logistycznym.
RFID zapewnia ulepszenie procesów przyjmowania i wydawania. Te procesy mają miejsce w każdej lokalizacji gdzie mamy do czynienia w przepływem rzeczy w łańcuchu dostaw, na każdym jego stopniu i mają one wpływ na producentów jak i sprzedawców. Dobrym przykładem jest tu centrum dystrybucji. Procesy ręczne wymagają wielkiej pracy ludzkiej. Gdy ciężarówka dostarczy kartony z produkcji do centrum dystrybucji, następuje rozładowanie i zeskanowanie kodu kreskowego na kartonie (umieszczonego wcześniej na produkcji). Pracownik centrum dystrybucji musi znaleźć i zeskanować kod na kartonie żeby go przyjąć. Karton zwykle jest stawiany tymczasowo na podłodze, a następnie przekładany na paletę. Każdy karton musi być podniesiony co najmniej dwukrotnie.
Po implementacji RFID każdy karton przekraczający bramę wejściową jest odczytywany automatycznie. Zmniejsza się nakład pracy. a także zwiększa się szybkość przyjmowania.
Widzialność, o której była wcześniej wzmianka to zdolność która pozwala firmie zlokalizować towary, śledzić towar aż do producenta, zmierzyć istotne atrybuty zapasów takie jak koszt, czas dostawy i pochodzenie i przewidzieć ścieżkę przeznaczenia. Widzialność to zbiór informacji o zapasach/stanie towarów (lokalizacja, śledzenie, mierzenie i przewidywanie), która jest dynamiczna i bieżąca.
Nie możesz zarządzać łańcuchem dostaw bez widzialności. Bez widzialności koszty się zwiększają a obsługa pogarsza. Widzialność pozwala zarządzać kosztami i obsługą. Widzialność może zredukować zapasy bezpieczeństwa ponieważ pozwala ci zredukować niepewność popytu i niepewność czasu dostawy.
Technologia RFID umożliwia otrzymanie dokładnych i wiarygodnych informacji dotyczących produktów na każdym etapie, na produkcji, w łańcuchu dostaw, w sklepie. Najbardziej istotną kwestią jest właściwe wykorzystanie tych informacji.
Większość osób i firm zajmujących się logistyką musi przewartościować swoje myślenie o wdrożeniu RFID – to nie jest kwestia czy to zrobić, pytanie brzmi kiedy. Szybki, niezależny dostęp do informacji oraz możliwość ich bezpiecznej wymiany umożliwiają budowanie przewagi konkurencyjnej.
Podstawą zdolnością logistyka musi być umiejętność sprawnego reagowania na zmiany zachodzące w otoczeniu. RFID umożliwia szybkie i dokładne uzyskanie tej wiedzy, wiedzy o wszelkich zmianach i procesach zachodzących w obszarach działania firmy. Technologia RFID daje szczególne korzyści w dużych firmach o złożonych procesach logistycznych. Im bardziej skomplikowane procesy tym więcej firma może zyskać wdrażając RFID.
Każdy z tych czynników przemawia za wdrożeniem RFID, gdyż efekty - automatyzacja i uelastycznienie procesów, mniejszy nakład pracy, lepsze przechowywanie danych - będą bardziej spektakularne.
RFID Solutions
Biuro: ul. Wąwozowa 28/56, 02-796 Warszawa
Siedziba: ul. Iłżecka 34, 27-350 Sienno
tel. +48 22 25 018 25
email: biuro@rfidsolutions.pl